Gumb dvojček 2

EVIDENČNI LIST NAKITA št. :                                                  307

DatacijaZačetek 20. stoletja
Avtor in naslov
Delavnica, porekloAvstroogrska
Mere v mm46  x  13  x  13   mm
Opis snoviSrebro
OhranjenostOdlična
Tehnika izdelaveTehnika  filigrana, vlečenja srebrne niti v vzorec in granulacije
ZnakNima
Slog, stilnarodni
LiteraturaMarta Košuta: Predavanje in razstava v SEM

Anton Mrkun, župnik:  HOMEC, Ljubljana 1925, str.  18

Marjanca Klobčar: OBČINA DOMŽALE, Etn. topografija slov. etničnega ozemlja, str 150

Ante Gaber: Gorenjska noša leta 1800, ŽIVLJENJE IN SVET, Tedenska prologa JUTRA, Ljubljana, 24.9.1927

 Opombe, zgodovinaDvojni ovratni gumbi izvirajo iz mediteranskega sveta, poznani so na Siciliji, Pagu, hrvaški Istri, slovenski Istri ter vse do Tolmina. Namenjeni so bili ženskim in moškim srajcam, ponazarjajo pa ženski dojki.

Ženske srajce, imenovane “oplečje”, namenjene nedeljski in praznični opravi, so pogosto bile lepo okrašene in vezene. Na robu ob vratu so lahko imele nabrane čipke, pod vratom pa belo vezen trikoten del. Vezenine so pogosto bile tipične, polne simbolov, med njimi tudi vezene stilizirane oči, ki so bile “zoper žleht očem”.

Pričevanja o dvojnih ovratnih gumbih pri moških in ženskih srajcah, pa smo na naših tleh našli še za župnijo Homec in občino Domžale.      Homec okrog l. 1870: “Srajca je bila ob nedeljah navadno platnena. Za vratom so imeli svilnato ruto s franžami. Srajca se je pod vratom zapenjala z vrvico ali dvema gumboma, bila sta dva srebrna groška, zvezana s srebrno verižico.”       Domžale, druga polovica 19. stol.: “Boljša moška praznična srajca je imela poškrobljene rokave s “favdi”, širok ovratnik, pod njim pa zavezano svileno ruto z resami.  Srajca se je pod vratom zapenjala z vrvico in gumboma; bogati so imeli za to dva srebrna groša s srebrno verižico.”

A.G. pa nam za čas pred l. 1800 opiše kolorirano litografijo gorenjske letne noše (iz zbira litografij različnih noš  narodov tedanjega avstrijskega cesarstva), kjer ima ” brhko dekle obute nizke črne šolne , ki imajo na rožu nazaj zavihane trikote svetlo rdečega usnja , in  rdeče nogavice. Z njimi se posebno vjemajo  rdeče pete čevljev , njen beli srajčnik pa je pod vratom tesno zapet z dvema rdečima gumboma.”